Brak gotówki nie ogranicza inwestycji w nowoczesne maszyny
Wobec trudnej sytuacji na rynku rolniczym coraz bardziej na popularności zyskują oferowane przez producentów maszyn programy finansowania fabrycznego. W jaki sposób można z nich korzystać? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać takie finansowanie? Jakie są jego największe korzyści? Podpowiadają eksperci John Deere.
Rolnictwo, podobnie jak każdy nowoczesny biznes to sztuka ciągłego inwestowania i nieustannego rozwoju. Maszyny, które zostały zakupione kilka lat temu, mogą okazać się już nieadekwatne do aktualnego profilu produkcji czy powiększonej powierzchni gospodarstwa. Zgodnie z maksymą: „kto nie idzie do przodu, ten się cofa” rolnicy potrzebują odpowiedniego wsparcia, aby ich gospodarstwa były coraz bardziej konkurencyjne i dostosowane do wymagań rynkowych. Wiedzą o tym również producenci maszyn rolniczych, którzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rolników i oferują dodatkowe wsparcie.
– W ramach oferty finansowania fabrycznego, dealerzy John Deere mogą przyjąć używaną maszynę i zaliczyć ją na wkład własny. W ten sposób, nawet bez zaangażowania dodatkowych środków, nasi klienci mogą dokonać zamiany starszej maszyny na fabrycznie nową i korzystać z całego pakietu nowoczesnych rozwiązań John Deere. – tłumaczy Agnieszka Dzięcielska, Dyrektor ds. John Deere Financial. – Obecnie oferujemy jeden z najbardziej atrakcyjnych kredytów na rynku maszyn rolniczych. Oprocentowanie 0% aż na 5 lat przy udziale własnym już 35% wartości ciągnika serii 5000 lub 6000, ale również pras zwijających i opryskiwaczy zaczepianych. – dodaje Dzięcielska.
Inwestycja w przyszłość
Taka decyzja o inwestowaniu w nowe produkty przy pomocy fabrycznego finansowania, może umożliwić wykorzystanie maszyn z najnowszą technologią i najwyższą wydajnością, już teraz zapewniając fundamenty do rozwoju gospodarstwa i podnosząc poziom bezpieczeństwa pracy na wiele lat. Aby dobrze ocenić opłacalność takiej inwestycji, poza kosztem finansowania, warto policzyć inne wydatki związane z używaną obecnie maszyną i zestawić je z tym, co możemy zaoszczędzić na nowym egzemplarzu. Często okazuje się, że po podsumowaniu i uwzględnieniu takich aspektów jak: wyposażenie w nowe technologie, gwarancja producenta, koszty materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych, niższy koszt finansowania (np. w 2012 roku 1-miesięczna stawka bazowa WIBOR sięgała 5%, teraz to tylko 1,7%), czy lepiej dopasowana specyfikacja do nowych potrzeb, nowa maszyna jest w użytkowaniu tańsza, niż starszy i wysłużony egzemplarz.
Jak inwestować w nowoczesne maszyny?
Wybierając finansowanie fabryczne, rolnik posiada możliwość uzyskania środków na zakup maszyn i harmonogramu spłaty zobowiązań. Do tego ma możliwość skorzystania z licznych promocji, które obejmują takie produkty jak: ciągniki, kombajny, prasy zwijające czy opryskiwacze rolnicze. Jakie są główne korzyści takiego finansowania?
– Decydując się na skorzystanie z kredytu inwestycyjnego John Deere Financial, klient może liczyć na atrakcyjne oprocentowanie oraz okres kredytowania nawet do 10 lat. Do tego zapewniamy niską prowizję za jego udzielenie oraz raty miesięczne, kwartalne lub półroczne. Wszystko przy uproszczonej dokumentacji oraz dopasowaniu harmonogramu spłaty do sezonowości przychodów. – mówi Agnieszka Dzięcielska. – Co istotne, doradcy, którzy pośredniczą w udzielaniu finansowania zajmują się szeroko rozumianym agrobiznesem, w związku z tym są profesjonalistami w tym co robią i mają duże doświadczenie. – dodaje.
Wsparcie w ramach PROW
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku klientów, którzy otrzymali wsparcie na modernizację gospodarstwa w ramach PROW 2014-2020. W takiej sytuacji przyznana kwota dotacji może być zaliczona przez bank na poczet udziału własnego, dzięki czemu na pozostałą kwotę możemy zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach oferowanych przez producentów maszyn. Obecnie, przy udziale własnym już 35 proc. producent zaoferuje nam oprocentowanie 0% aż na 5 lat. Należy również podkreślić, że decyzję o finansowaniu powinniśmy podjąć jak najszybciej, ponieważ promocje są często ograniczone czasowo, albo do tzw. „wyczerpania zapasów”.
Ochrona pogwarancyjna
Kupując nową maszynę należy również pamiętać o odpowiednim programie serwisowym i ochronie pogwarancyjnej. W przypadku marki John Deere do finansowanej inwestycji może być wliczony koszt ochrony PowerGard, który wraz z gwarancją może trwać aż do 6 lat wieku ciągnika. W tym czasie rolnik zna dokładne koszty eksploatacji traktora, kombajnu, sieczkarni i nie jest zaskoczony nieoczekiwanymi naprawami. Oczywiście koszt ochrony gwarancyjnej i pogwarancyjnej PowerGard może być dopasowany do okresu finansowania maszyny. Należy podkreślić, że maszyny, które zostały zakupione z ochroną pogwarancyjną, mają wyższą wartość odsprzedaży na rynku wtórnym, więc w przypadku maszyn marki John Deere, jest to wyjątkowo korzystna inwestycja.
Więcej szczegółów o programie John Deere Financial i fabrycznym finansowaniu będzie można dowiedzieć się na stoisku John Deere podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach (hala D) 17-19.03.2017.