„Delta-Agro”: Jak rodzinne gospodarstwo stało się regionalną potęgą
Miłoradz – ta niewielka miejscowość w pow. malborskim może pochwalić się jednym z największych gospodarstw w województwie pomorskim. Ponad 800 sztuk bydła i 1000 ha powierzchni – tak w największym skrócie prezentuje się gospodarstwo „Delta-Agro” rodziny Tymców.
Już 25 lat mija odkąd państwo postawiło w stan likwidacji ostatnie Państwowe Gospodarstwa Rolne. Szacuje się, że na przełomie lat 80. i 90 mogły zatrudniać aż 400 tys. osób i zajmować niemal 18 proc. krajowych gruntów rolnych. Ich rola była zatem olbrzymia.
Nie wszystkie dobrze zniosły transformację ustrojową. Ale są też takie przykłady, które warto pokazywać jako wzór – jak Gospodarstwo Rolne „Delta-Agro” w Miłoradzu w pow. malborskim.
Gruntowna modernizacja przyniosła efekty
Gospodarstwo „Delta-Agro” powstało w 1994 r. w wyniku zakupu od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa majątku po byłym państwowym gospodarstwie rolnym w Miłoradzu. Gospodarstwem do 2012 r. zarządzał Józef Tymiec, a następnie i obecnie jego syn Radosław. Na przestrzeni lat 90. i początku XXI w. gospodarstwo zostało znacząco zmodernizowane zarówno przed względem posiadanego sprzętu, infrastruktury oraz stosownych technologii w uprawach i hodowli. Wysłużone i mało wydajne maszyny zastąpił nowoczesny sprzęt rolniczy, głównie marki John Deere, co pozwoliło usprawnić pracę przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produktów. Nic więc dziwnego, że szybko wyrosło ono na jedno z ważniejszych na mapie Pomorza.
W Gospodarstwie „ Delta-Agro” prowadzona jest zarówno produkcja roślinna, jak i zwierzęca (hodowla bydła mlecznego). Gospodarstwo zatrudnia na stałe 25 pracowników.
Na obszarze około 1000 ha uprawiana jest pszenica, rzepak, buraki cukrowe oraz kukurydza przy zastosowaniu integrowanej ochrony tych roślin.
– Corocznie dostarczamy na rynek: ok. 3 000 ton pszenicy, ok. 1 000 ton rzepaku, ok. 5 000 ton buraków cukrowych spełniających najwyższe parametry jakościowe. Dodatkowo, na potrzeby hodowli bydła mlecznego uprawiamy ok. 120 ha kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę i ziarno, a także ok. 100 ha łąk (trawa, koniczyna, lucerna) z przeznaczeniem na kiszonkę – opowiada Radosław Tymiec, właściciel gospodarstwa rolnego „Delta-Agro”.
Produkcja na tak dużą skalę, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości, na której szczególnie zależy prowadzącym gospodarstwo, możliwa jest m. in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zastosowanych w używanych na co dzień maszynach.
– W gospodarstwie korzystamy głównie ze sprzętu marki John Deere, posiadamy 9 ciągników tej marki, w tym 3 o dużej mocy 7230R, 8310R oraz 8320R, kombajn S790 z 10,5 metrowym zespołem żniwnym, sieczkarnię samojezdną 8200. Wraz z nowymi maszynami weszliśmy w systemy sterowania pracą maszyn przy pomocy GPSów, szczególnie przy siewie i zbiorze oraz oprysku. Przed nami jest wdrożenie systemu precyzyjnego nawożenia w oparciu o próbki gleby oraz mapę plonu – dodaje Radosław Tymiec.
2. miejsce w województwie pomorskim
Również hodowla bydła w gospodarstwie „Delta-Agro” prowadzona jest ze sporymi sukcesami z zachowaniem wysokiej jakości..
Ferma bydła mlecznego rodziny Tymców położona jest w Mątowach Wielkich, zaledwie 2 kilometry od Miłoradza. W zmodernizowanych budynkach obory typu UO-500 prowadzona jest hodowla bydła rasy czarno-białej z domieszką rasy holsztyno-fryzyjskiej (HF). Jak wylicza gospodarz, obecnie na fermie znajduje się ok. 850 sztuk bydła, w tym 410 krów mlecznych. Hodowla prowadzona jest w systemie wolnostanowiskowym z zastosowaniem najnowszych technologii w zakresie dobrostanu zwierząt.
Choć zarówno w kwestii produkcji rolnej, jak i hodowli „Delta-Agro” osiąga świetne wyniki, kierownictwo stawia na jakość, której wymaga również od swoich dostawców. Gospodarstwo cieszy się świetną opinią, co potwierdzają bardzo wysokie wyniki w branżowych zestawieniach.
– Rocznie produkujemy ok. 3,5 milionów litrów mleka. Za 2016 r. zostaliśmy sklasyfikowani przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka na 26 miejscu w województwie pomorskim z przeciętną wydajnością wynoszącą 10 276 kg mleka. W zestawieniu najlepszych obór województwa pomorskiego o przeciętnej liczbie krów powyżej 300 sztuk zostaliśmy sklasyfikowani na 2. miejscu – wymienia Radosław Tymiec.
Skąd takie świetne rezultaty?
– Z pewnością sukcesy w hodowli bydła zawdzięczamy zgranemu zespołowi pracowników, ale także dzięki najnowszym osiągnięciom genetyki, które zapewniają wysoką jakość hodowli. Wybieramy ze stada najlepsze jałówki, którym badamy kod DNA i z pośród nich wybieramy te najlepsze z najlepszych. Następnie od tych jałówek (dawczynie) pobieramy w procesie tzw. embriotransferu zarodki, które wszczepiamy w jałówki biorczynie. Tym samym, te gorsze genetycznie jałówki, jakimi są biorczynie urodzą cielęta po najlepszych genetycznie matkach – kończy pan Radosław.
Podsumowując gospodarstwo Delta-Agro w każdym procesie produkcyjnym czyni wszelkie możliwe starania aby zapewnić najwyższą jakość. Poszukuje również narzędzi do produkcji oraz partnerów biznesowych, którzy są wstanie sprostać wysokim oczekiwaniom Kierownictwa gospodarstwa. Wysoka jakość jest głównym elementem strategii rozwoju gospodarstwa na kolejne lata.